Likums nosaka, ka ar ziemas riepām jābrauc no 1. decembra, tomēr tik ilgi atlikt auto sagatavošanu ziemai diez vai būtu prāta darbs – pirmo salu un sniegu bieži sagaidām jau oktobrī. Vasaras riepas savu elastību un saķeres īpašības zaudē, kad temperatūra nokrītas zem +5oC. Lai izvairītos no nevajadzīgām problēmām, riepu maiņu labāk veikt, pirms uznācis pirmais sals vai uzkritis sniegs – padilušas vai vienkārši nepiemērotas riepas uz apledojuša ceļa var būt par pamatu nopietniem zaudējumiem. Lai novērtētu, vai Jums vajag jaunas riepas, rūpīgi apskatiet vecās – vai tās ir nodilušas vienmērīgi, vai protektors abās riepas pusēs ir vienāds. Ja protektors ir stipri nodilis vai riepa nolietojusies nevienmērīgi, automašīna slikti turēsies uz ceļa. Noteikti jāpārbauda arī, vai nav redzami vizuāli defekti – plaisas, pumpas, riepā iedūrušies priekšmeti, vai riepa nelaiž nost gaisu. Šāda riepa var uzsprāgt jebkurā brīdī.
To, cik ilgi riepas kalpo, nosaka ikdienā nobraucamais attālums, ceļa seguma kvalitāte un autovadītāja braukšanas stils. Vidēji ar vienu riepu komplektu pietiek 2 sezonām vai 60 000 km, bet ir iespējams, ka riepas kalpo 3 vai pat 4 sezonas, ja tās ir pareizi glabātas, un autobraucējs pret savu mašīnu izturējies saudzīgi. Riepu izvēle ir atkarīga gan no automašīnas markas, gan arī no tās izmantošanas vietas, intensitātes un vadīšanas stila.
Vispirms, meklējiet riepas ar tādiem parametriem, kas atbilst Jūsu automašīnai. Ievērojiet, ka riepām ir dažādi ātruma indeksi. Protams, ka riepas ar lielāku ātruma indeksu ir dārgākas, taču Jums tādas nav vajadzīgas, ja vien sportiska braukšana nav Jūsu ikdienas paradums.
Ja braucat maz, droši varat pirkt lētākas riepas – tās būs pietiekami drošas, kaut arī kalpos īsāku laiku. Galvenais, lai riepas būtu jaunas. Otra stratēģija varētu būt investēt dārgākās riepās, kas attiecīgi kalpos pusotru vai divas reizes ilgāk, ļaujot ietaupīt ilgtermiņā. Ja pie stūres atrodaties daudzas stundas dienā, tad gan dodiet priekšroku pazīstamu ražotāju riepām. Tas noteikti atmaksāsies.
Ja paredzēts doties ārpus Latvijas, atcerieties, ka riepas ar radzēm izmantot nedrīkstēs, jo vairākās Eiropas Savienības valstīs tās ir aizliegtas.
Automašīnas sagatavošana ziemai nenozīmē tikai riepu nomaiņu. Ja aukstā rītā nevarēsiet iedarbināt auto, pie vainas nebūs riepas, bet, iespējams, akumulators. Auto īpašnieks var vizuāli novērtēt sava auto akumulatora stāvokli. Ja pie spailēm redzamas elektroelementu korozijas pazīmes vai skābes noplūde, būs drošāk, ja to nomainīsiet, negaidot problēmas. Akumulatora izvēle ir kompromiss starp paša vēlmēm, produkta cenu un kvalitāti. Dodoties uz veikalu pirkt akumulatoru, ir jāzina auto dzinēja jauda, tilpums un tips (benzīns vai dīzeļdegviela), akumulatora tilpums un starta strāvas jauda.
Tāpat ieteicams pārbaudīt aizdedzes sveces automašīnām ar benzīna dzinēju vai kvēlsveces automašīnām ar dīzeļdzinēju. Arī tās var kļūt par iemeslu, kādēļ automašīnu grūti iedarbināt. Tomēr šādu pārbaudi var veikt tikai servisā, jo nav izteiktu simptomu auto sveču darbības traucējumos, ko varētu pamanīt autovadītājs. Ja esat iegriezušies servisā, noregulējiet arī lukturus un vajadzības gadījumā nomainiet auto spuldzes – tumšajā gadalaikā redzamība uz ceļa kļūst kritiska.
Pirms ziemas var pārbaudīt dzesēšanas šķidruma blīvumu un attiecīgi arī sasalšanas temperatūru. Šī pārbaude vajadzīga, lai aukstajā laikā automašīna uzsiltu iespējami ātri un nodrošinātu vajadzīgo siltumu. Labas kvalitātes dzesēšanas šķidrumiem ir zema sasalšanas temperatūra, mūsu klimatiskajos apstākļos -40o C. Neatkarīgi no krāsas, visi dzesēšanas šķidrumi ir savā starpā jaucami. Jāatceras, ka dzesēšanas šķidrumi ir indīgi un ar tiem jāapietas ir uzmanīgi.
Aukstā laikā visvairāk lietotais produkts ir nesasalstošais logu tīrāmais šķidrums. Iegādājoties logu šķidrumu, nav jāskopojas. Dārgāks produkts būs kvalitatīvāks, tas neļaus uz priekšējā stikla izveidoties plēvītei, tādējādi ceļš būs labāk pārredzams. Speciālisti iesaka vakarā paceltā stāvoklī atstāt priekšējā stikla tīrāmās slotiņas. Tā ir drošāk, ka tās nepiesals pie stikla un nesabojās gumiju.
Tā kā ziemas laikā mašīnu ieteicams mazgāt divas reizes mēnesi, tad labāk izmantot auto servisus. Pēc automašīnas mazgāšanas servisā tā tiks rūpīgi nožāvēta, ko mājas apstākļos nav iespējams izdarīt. Tādā veidā ir iespēja izvairīties no tā, ka ūdens varētu saglabāties durvju slēdzenēs, rokturos un ritošajā daļa. Servisā var palūgt ar speciāliem līdzekļiem iesmērēt slēdzenes, lai tās neaizsalst. Mašīnas virsbūvei lielāko kaitējumu var nodarīt sāls un smilšu sajaukums, ko ziemas sezonā kaisa uz ceļiem. Efektīvs veids kā mašīnas virsbūvi var saglabāt nebojātu līdz pat pavasarim ir tās nopulēšana pēc mazgāšanas, pēc tam mašīnai uzklājot vaska kārtu.
Visu nepieciešamo, lai sagatavotu mašīnu ziemas sezonai, Jūs varat iegādāties veikalā cenuklubs.lv, kur kompetenti pārdevēji palīdzēs izvēlēties labāko.
]]>