Ja autovadītāji vairāk koncentrētos uz galveno, proti, braukšanu un nokļūšanu galamērķī, kā arī vairāk sekotu līdzi apkārt notiekošajam uz ceļa, tad nelielo ceļu satiksmes negadījumu būtu mazāk un, iespējams, pat mazāk ceļa zīmju, uzskata autoskolas “Vanags” direktors Dainis Uzuliņš.
“Inchcape Motors Latvia” aptaujāja vairākus ekspertus, kā arī sportistus – kamaniņu braucējus Elīzu Cauci, Andri Šicu un Juri Šicu – par to, kā, viņuprāt, ikviens autovadītājs var uzlabot savu karmu uz ceļa.
Taču pārliecība, ka braukšanas kultūra Latvijā kļūst arvien labāka ir gan autoskolas ekspertam, gan arī kamaniņu braucējiem.
Pieklājība rada pieklājību
Pēc Uzuliņa paustā, ik mirkli uz ceļiem manāms domino kauliņu efekts. Pieklājība rosina pieklājību, savukārt agresija mudina kļūt neiecietīgiem. Braukšanas stilu un kultūru izkopjam mēs paši, tie veidojas, pamatojoties uz sabiedrību, kādā uzturamies un attīstāmies, to nevar “iekalt” autoskolā un to nemaina arī auto zīmols, ar kuru brauc.
“Pamanīju, ka Latvijā bieži vien nevēlamies kādu ielaist savā braukšanas joslā un spītīgi sargājam savu vietu, savukārt, tagad esot Vācijā, ievēroju, ka braucēji ir saprotošāki – katrs rūpējas par komforta sajūtu uz ceļa, esot pieklājīgāki un iecietīgāki,” stāsta kamaniņu braucēja Elīza Cauce, kura šonedēļ kopā ar Juri un Andri Šiciem trenējas Oberhovā, Vācijā pirms došanās uz sacensībām Dienvidkorejā.
Atmet mītus, lai domātu ar skaidru prātu
Jociņi par blondīnēm pie stūres vai BMW un žiguļa braucējiem tiek nodoti nākamajām paaudzēm gluži kā mantojums, taču liela daļa no tiem ir vien gadiem izkopti stereotipi, kas neatbilst mūsdienu patiesībai. Ja vēlamies, lai mūs uz ceļa novērtē adekvāti, tad prāts jāatbrīvo arī pašiem.
Piemēram, atbilstoši Ceļu satiksmes drošības direkcijas statistikai BMW nebūt nav pirmajā vietā pēc automašīnu markām, kuras iesaistītas ceļu satiksmes negadījumos. Savukārt Uzuliņš savā 30 gadu autoskolas instruktora karjerā ir novērojis, ka sievietes pie auto stūres ir daudz kārtīgākas un likumpaklausīgāk
“Kā sieviete, kura ikdienā pārvietojas ar BMW, es ik pa laikam pamanu zinātkārus acu skatienus ar jautājumu – kas tad šim auto ir pie stūres un vai nevajag uzmanīties. Taču patiesībā esmu apdomīgais un piesardzīgais autovadītājs, katru savu rīcību uz ceļa es rūpīgi izsveru un esmu pārliecināta, ko daru, galu galā BMW izvēlos komforta dēļ. Ziemā esmu īpaši uzmanīga, jo ceļi ir slideni, bet reizēm citi ceļu satiksmes dalībnieki – neparedzami. Tāpēc pirms krustojumiem un gājēju pārejām piebremzēju, lai nodrošinātos pret negadījumu,” stāsta Cauce.
Kamaniņu braucējs Juris Šics atklāj, ka reizēm ar līdzbraucējiem pat esot derējuši par to, kas vada priekšā braucošo automašīnu, jo bija pārliecināti, ka pie stūres sēž “blondīne vai pensionārs”. Taču bieži vien nevienam nav taisnība, jo auto vada par sevi pārlieku pārliecināts vīrietis. Savukārt viņa brālis Andris piebilst, ka viņa ģimenes sievietes ir pierādījušas sevi kā lieliskas braucējas, tāpēc bieži vien izbauda braucienu kā blakussēdētājs.
Novērtē savas reālās zināšanas
Kāds instruktors reiz teica – ir divu veida mācekļi: tie, kas pie instruktora ierodas ar braukšanas pieredzi (otrā pirmā reize) un tie, kas ierodas bez priekšzināšanām (pirmā – pirmā reize). Māceklis, kurš piesēdies pie stūres pirmo – pirmo reizi savā mūžā, visticamāk, aiz uztraukuma ir aizmirsis pat savu vārdu, taču māceklis ar otro pirmo reizi ir noskaņojies iegūt vadītāja apliecību jau pēc pirmās braukšanas stundas.
“Gan māceklim 9. žigulī pirms trīsdesmit gadiem, gan māceklim mūsdienu komfortablajā automašīnā, kurš pie stūres sēžas ne pirmo reizi, ir viena kopīga īpašība, kas gadu gaitā nav mainījusies – abu pašnovērtējums ir augstāks kā reālās zināšanas. Diemžēl šī kombinācija ir visai bīstama, jo braucējs netiek galā sarežģītās situācijās,” tā Uzuliņš.
Esi vērīgs un gatavs reaģēt
Satiksme ir kā dzīvs organisms – tā plūst un mainās. Un katru reizi, sēžoties pie stūres un iedarbinot auto, vadītājs apsola sev un citiem nokļūt veiksmīgi galamērķī. Lai tas notiktu, reizēm nepietiek vien ar ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu, ir jādara mazliet vairāk, jābūt mazliet vairāk.
Uzuliņš saviem autoskolas audzēkņiem papildu ceļu satiksmes noteikumu ievērošanai vienmēr piekodina būt pieklājīgiem, domāt līdzi un vērot līdzi. Ja autovadītājs neredz, kas notiek uz ceļa, viņš nav gatavs reaģēt.
Mācies no citu kļūdām
Andris un Juris Šici, kuru labi ietrenētos BMW pašlaik ir iespējams iegādāties “Inchcape” BMW Autocentra Mazlietoto automobiļu salonā, iesaka mācīties no citu kļūdām, lai mācība nebūtu jāgūst no savām. Ir svarīgi pie stūres nesēsties nogurušam, kā arī rīkoties uz ceļa tā, kā pats gribētu, lai izturas pret tevi. “Zeme ir apaļa un viss ir savstarpēji saistīts,” atgādina Juris.
Cieni citus un tad citi cienīs arī tevi
Savukārt kamaniņu braucēja Elīza Cauce savā sešu gadu auto vadīšanas laikā ir sapratusi, ka svarīgākais uz ceļa ir cieņa. Citu satiksmes dalībnieku cienīšana un pieklājība galamērķī nogādās ātrāk, bet sacensības lai paliek trasēm!