Daži cilvēki uzskata, ka būšana taupīgam ir izdevīgi tajos gadījumos, kad ir nepieciešams ātrs risinājums kādai finanšu problēmai, kas pēkšņi uzradusies. Tomēr, ja jūs vēlaties būt patiesi viedi savos finanšu jautājumos, jums ir jāpārdomā taupīšanas stratēģija kā daļa no jūsu dzīvesveida, nevis tikai kā risinājumu mirkļa naudas cauruma aizlāpīšanai. Kāds dzīves stila paradumu salīdzināšanas portāls nāca klajā ar pētījumu, kurā secināts, ka cilvēki, kuri ir pieņēmuši taupīgu dzīvesveidu kā vienu no savām pamatvērtībām, spēj izklaidēties un pilnvērtīgi izbaudīt savu dzīvi daudz efektīvāk, nekā tie viņu līdzcilvēki, kuri dzīvo šodienai un tērē visu, kas ienāk bankas kontā. Kāpēc tā? Tāpēc, ka viņiem vienmēr ir rezerves izpletnis neparedzētām finanšu situācijām, kā dēļ viņu miegs naktīs ir ļoti mierīgs.
Esat ieintriģēti? Vēlamies jūs iepazīstināt ar trīs naudas taupīšanas posmiem, kurus jebkurā brīdī varat sākt ieviest arī savā dzīvē.
Tūlītējie taupības pasākumi
- Izņemt skaidru naudu un lietot to ikdienas tēriņiem bankas kartes vietā. Šī taupības pasākuma mērķis ir padarīt naudas tērēšanu daudz taustāmāku un tādu, kas provocē domāšanu, izskauž impulsu pirkumus. Skaidra nauda ļauj jums vizualizēt – cik tieši naudas jums ir pieejams tēriņiem. Ja esat kredītkartes lietotāji, bieži jūs nemaz nezināt savu bankas konta atlikumu līdz brīdim, kad reizi vai divas to apskatiet savos bankas izrakstos. Kredītkartes lietošana sniedz jums sajūtu, ka jums ir pieejami neierobežoti līdzekļi tēriņiem, lai gan skaidri zināms, ka tā nebūt nav. Tā vietā, katru nedēļu izdaliet sev konkrētu summu tēriņiem, kas nepieciešami katrai dienai, un tērējiet tikai šo summu. Tas noderēs arī gadījumos, kad, piemēram, pazaudēsiet savu naudas maku, nauda lielajiem tēriņiem droši glabāsies mājās un neviens nelikumīgi nespēs lietot jūsu bankas kartes.
- Vienmēr doties iepirkties ar konkrētu pirkumu sarakstu. Lielveikali, lai cik brīnišķīgi un ērti tie arī nebūtu, patiesībā tie ir vislielākās patēriņa lamatas. Tie ir veidoti speciāli tādā veidā, lai vērstu jūsu uzmanību uz konkrētiem produktiem un ietekmētu jūsu zemapziņu tērēt naudu par lietām, kuras jums nemaz nav vajadzīgas, bet tajā brīdī ir ar neticami lielu atlaidi. Stingra pieturēšanās pie iepirkuma saraksta ļaus jums izvairīties no nevajadzīgiem impulsu pirkumiem.
- Iepirkties gudri un ietaupīt uz pārtikas produktiem, gūstot taustāmu īstermiņa finansiālo labumu. Sāciet ar to, ka mēģiniet ierobežot veikalu apmeklējumu skaitu, teiksim, uz vienu reizi nedēļā. Iemesls tam ir tāds, ka jūs tādā veidā maksimāli izvairāties no veikalu uzbāzīgajām reklāmām, degustācijām, kas liek jums iegadāties nevajadzīgas preces, kas galu galā noved pie pilna iepirkumu groza ar pārtikas precēm, kas jūsu budžetā nemaz nebija paredzētas.
- Reizi mēnesī vai pusgadā izdomāt kādu “netērēšanas izaicinājumu” un izaiciniet pasi sevi. Piemēram, izaiciniet sevi novērot, cik dienas varat nodzīvot neiztērējot ne centa, vai arī nodzīvot mēnesi nenopērkot nevienu jaunu apģērba gabalu un tamlīdzīgi. Protams, šiem izaicinājumiem nevajadzētu tikt novirzītiem uz jūsu ikmēneša obligātajiem rēķiniem.
Vidēja termiņa taupības pasākumi
- Atmaksāt parādus.
- Būt ļoti selektīvam attiecībā uz jebkādu kredītu izmantošanu. Personīgā kredīta kontrole ir liela daļa no patiesās taupības būtības. Ja tomēr izlemjat par labu kredītam, pirms tā noformēšanas apmeklējiet tādas tiešsaistes vietnes, kā piemēram, Compeuro, lai tiktu pie tā brīža izdevīgākā piedāvājuma jūsu maciņam.
- Iestatīt savus iekrājumus ar konkrētu mērķi, nevis vienkārši taupīt bezmērķīgi. Tas motivēs jūs tikt pie kārotā ātrāk, paralēli dzīvojot gudri un taupīgi.
Ilgtermiņa taupības pasākumi
- Iegadāties veselības apdrošināšanu vai nokārtot to darba vietā.
- Iegadāties nekustamo īpašumu – dzīvokli vai māju.