Par iespējamo digitālā eiro ieviešanu nākotnē ir dzirdējis katrs trešais (31%) Latvijas iedzīvotājs, liecina Latvijas Bankas 2021. gada marta “Maksājumu radars”.

Latvijas Bankas padomes locekle Zita Zariņa norāda: “Šķiet, sabiedrības interese par digitālo eiro pašlaik ir polarizēta – viena daļa rūpīgi seko līdzi gan citu valstu progresam centrālās bankas digitālās valūtas ieviešanā, gan privātā sektora radītās naudas attīstībai, citiem tas šķiet joprojām pārāk tāls un neskaidrs notikums kaut kad nākotnē. Uzskatos par nepieciešamību pēc eiro jaunas – digitālas – formas un tās sniegtajām iespējām valda patiesa daudzveidība. Tas ir pilnīgi saprotami, ņemot vērā, ka digitālā eiro izstrādei uzsākts nopietns izpētes un eksperimentēšanas darbs, un gala lēmumu par digitālā eiro reālo ieviešanu Eiropas Centrālā banka (ECB) un eiro zonas nacionālās centrālās bankas vēl tikai gatavojas pieņemt.”

“”Kas vainas esošajam “parastajam”, nedigitalizētajam eiro? Nav ne vainas, ne trūkumu, tas turpina un turpinās veiksmīgi darboties. Tomēr, piedzīvojot visapkārt notiekošo digitālo transformāciju mūsu ikdienā, arī nauda un norēķini tai pielāgojas. Eiro digitālās formas nolūks ir radīt jaunas un modernas iespējas izmantot centrālās bankas naudu ikdienas norēķiniem tiem iedzīvotājiem, kuri to vēlas,” skaidro eksperte.

Latvijas Bankā informē, ka digitālais eiro neaizstās fizisko eiro, bet papildinās to – naudai būs jauns papildu veidols, kas darbosies līdztekus jau pastāvošajai sistēmai. Tādējādi iedzīvotāji, kuri nevēlas mainīt savus maksāšanas paradumus, pārmaiņas ikdienas dzīvē līdz ar digitālā eiro ieviešanu nejutīs.

Pagājušā gada rudenī ECB publiskoja detalizētu ziņojumu par digitālo eiro, kurā bija aprakstīti gan tā izveides iemesli, gan iespējamā ietekme dažādos scenārijos. Šogad janvārī tika noslēgtas publiskās konsultācijas, lai apzinātu iedzīvotāju viedokli par eiro jaunās formas svarīgākajām vēlamajām iezīmēm. Aptaujā piedalījās vairāk nekā 8000 fizisko un juridisko personu (arī Latvijas iedzīvotāju atsaucība bija samērā liela), un tās rezultāti liecina, ka lielai daļai (41%) Eiropas Savienības iedzīvotāju vissvarīgākā prasība ir, lai digitālais eiro nodrošinātu darījumu privātumu. Saraksta augšgalā ierindojas arī vēlme pēc drošiem maksājumiem (17%) un digitālā eiro izmantojamība visā Eiropā (10%), paskaidro Zariņa.

Apkopotie sabiedrības viedokļi, papildinot tos ar centrālo banku ekspertu atziņām, tiks izmantoti kā nozīmīgi principi, veidojot digitālās valūtas dizainu. Strādājot pie digitālā eiro izveides, būtisks nosacījums ir arī jaunās formas darbināšanas efektivitāte un ietekme uz vidi – digitālajam eiro veiksmīgi jāiekļaujas esošajā infrastruktūrā bez augstām papildu izmaksām, teikts “Maksājumu radarā”.

Latvijas Banka aktīvi piedalās ECB vadītajā digitālā eiro izveides procesā. “Uzskatām, ka digitālā eiro ieviešana stiprinās sabiedrības iespējas ērti un droši norēķināties digitālajā laikmetā. Tas ir īpaši svarīgi vismaz 80% Latvijas iedzīvotāju, kuri saskaņā ar Eurostat datiem jau pašlaik ikdienā finanšu darījumus veic internetā,” uzsver Zariņa

Ielādēt vēl rakstus, kuru autors ir  haker
Load More In 

Viens komentārs

  1. Avatar for Normunds

    Normunds

    04/06/2021 at 11:28

    Driz viens otram teiksim nevis aizdod man simts eiro. Bet vai vari man aizsist lidz piektdienai 0.000012 bitoin 😀

    Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Iesakām izlasīt

8 iemesli, kāpēc uzņēmumam nepieciešams digitālais mārketings

Digitālais laikmets ir ieviesis jaunu mārketinga formu uzplaukumu, un uzņēmumi, kas neizma…