Lai palīdzētu uzņēmējiem ērtāk pieņemt karšu maksājumus, Citadele nākusi klajā ar inovatīvu digitālo risinājumu – Citadele Phone POS. Tā ir mobilā lietotne, kas Android ierīces – telefonus un planšetdatorus – pārvērš par POS termināļiem, dodot iespēju ātri un ērti pieņemt bezkontakta maksājumus. Citadele Phone POS ir tas pats maksājumu terminālis, tikai atsevišķas ierīces vietā uzņēmējs var izmantot savu telefonu. Lai uzņēmējiem un pircējiem būtu vieglāk saprast inovatīvo risinājumu, Citadeles Karšu un maksājumu daļas vadītājs Andris Lazdiņš ir sagatavojis ieskatu risinājuma radīšanas procesā, drošības aspektos un lietošanā.
Citadele Phone POS ir tā saucamais software POS jeb POS terminālis, kas eksistē tikai kā lietotne Android ierīcē. Tā ir mobilā lietotne, kuru iespējams lejuplādēt Google Play veikalā. Risinājums ir izstrādāts sadarbībā ar Visa Tap to phone programmu un IT uzņēmumu IBA Group, un tas ir pirmais bankas piedāvātais Visa un Mastercard sertificētais risinājums Baltijā, kas neprasa atsevišķu ierīci maksājumu pieņemšanai. Citadele Phone POS jau pieejams Google Play veikalā, un šobrīd darbojas tikai Android ierīcēs – telefonos un planšetdatoros ar vismaz 8. operētājsistēmas versiju un NFC lasītāju.
Par risinājuma izstrādi stāsta Riikka Salminena, Visa Europe Zviedrijas, Somijas un Baltijas valstu reģiona vadītāja: “Mēs esam patiesi gandarīti būt daļa no Citadele bankas digitālās inovācijas sasniegumiem, kas koncentrējas uz nevainojamu klientu pieredzi gan karšu īpašniekiem, gan tirgotājiem. Mūsuprāt, iespēja pārvērst viedtālruni POS terminālī ir īpaši nozīmīga mazajiem un vidējiem uzņēmējiem. Citadele Phone POS sniedz gan papildu mobilitāti, gan daudz vienkāršotāku iespēju tirgotājiem pieņemt apmaksu. Šis risinājums ir ne tikai tehnoloģiska inovācija, bet arī atbalsts ātrākai biznesa lēmumu pieņemšanai un pakalpojumu pieejamībai attālināti. Priecājamies redzēt, ka Citadele ir priekšgalā pārējiem industrijas spēlētājiem un pirmā Baltijā piedāvā šo risinājumu tirgotājiem un viņu klientiem.”
“Šobrīd pasaulē ir tikai apmēram 30 Visa partneri, kuri piedāvā šādu risinājumu. Mēs izvēlējāmies savu lietotni izstādāt kopā ar Čehijas kompāniju IBA Group un viņu risinājumu tapXphone,” skaidro Andris Lazdiņš.
Īpaša uzmanība lietotnes izstrādē ir pievērsta drošībai, lai pircēji būtu pārliecināti, ka viņu kartes informācija vai ievadītais PIN kods netiek saglabāts pārdevēja telefonā. Citadele Phone POS lietotne tāpat kā Citadeles bankas lietotne neatļauj ekrāna ierakstīšanu, ekrānšāviņa uzņemšanu vai jebkādas citas aizdomīgas darbības. Lietotni nevar instalēt ierīcēs, kurās instalētas nelegālas programmas ar mērķi iegūt datus. Citadele Phone POS pieņem Visa un Mastercard maksājumu kartes, un transakciju apstrādi veic Worldline.
Klienti arī šobrīd visai bieži saskaras ar situāciju, kad nav iespējams norēķināties ar karti.
Piemēram, tādi pakalpojumu sniedzēji kā elektriķis vai santehniķis, visdrīzāk, pieņems tikai skaidru naudu. Tāpat arī tirgū lielākoties samaksa notiek tikai šādā veidā. Tie ir uzņēmumi, kuriem vajadzība pēc POS termināļa nav visu laiku, taču, lai paņemtu standarta POS termināli, mēnesī jāšķiras vidēji no 10 eiro, kas mazam biznesam var būt daudz.
Citadele Phone POS noņem šo barjeru. Par šo risinājumu nav jāveic mēneša maksa, kas citādi būtu šķērslis, lai uzņēmējs meklētu iespējas, kā piedāvāt klientiem norēķināties ark arti. Līdz ar to aizvien vairāk tirgotāju piedāvātu norēķināties ar bezkontakta maksājumu risinājumiem, kas klientam būtu tikai ērtāk.
Turklāt Citadele Phone POS lietotājs iegūst vēl vienu bezmaksas digitālo risinājumu biznesam – Citadeles Biznesa portālu, kurš ir šogad pilnveidota analītikas sistēma, kas apkopo visas veiktās transakcijas. Iespējams analizēt pārdošanas datus un redzēt, piemēram, kuras dienas, stundas peļņas ziņā bijušas veiksmīgākās, un apskatīt cita veida analītisko informāciju, kas palīdzēs plānot tirdzniecību.
· Viena mērķa grupa noteikti ir mājražotāji un pašnodarbinātās personas.
· Tirgotāji, kuri pārdod preces tirgū, kur norēķinos līdz šim ir dominējusi skaidra nauda.
· Dažādu pakalpojumu sniedzēji – gan tie, kas pakalpojumu sniedz, piemēram, savā darbnīcā, gan tie, kas dodas pie klienta uz mājām. Šeit saraksts ir bezgalīgs – skaistumkopšanas speciālisti, dažādi tīrīšanas servisi, automehāniķi utt.
· Kurjeri, kuri varētu izmantot uzņēmuma planšeti kā maksājumu pieņemšanas ierīci.
· Tūrisma sfēras uzņēmēji – piedāvājot klientiem norēķinus ar karti, noteikti samazināsies klientu skaits, kurus nākas palaist garām, jo viņiem nav skaidras naudas.
· Labdarības organizācijas – šis atrisina mūžīgo problēmu – gribas ziedot, bet makā tikai melnās kapeikas un pārskaitījumu veikt sarežģīti.
Sākotnēji varētu šķist, ka Citadele Phone POS vairāk noderēs mazajā biznesā, taču īstenībā to var izmantot diezgan plašs lietotāju loks.
Soli pa solim: Kā tikt līdz maksājumu veikšanai ar Citadele Phone POS?
- Pirmais un galvenais jautājums ir, vai attiecīgais uzņēmums ir Citadeles klients. 2. Ja vēl nav, tad gan juridiskas, gan privātpersonas var kļūt par klientu un atvērt kontu attālināti.
- Ja ir, tad nepieciešams aizpildīt Citadeles mājaslapā esošo pieteikuma formu.
- Pēc tam Citadele veic Visa un Mastercard noteiktās pārbaudes.
- Ja viss kārtībā, banka uz klienta norādīto e-pastu atsūta līgumu, ko var parakstīt ar e-parakstu.
- Kad līgums parakstīts, banka klientam nosūta nepieciešamos datus – lietotājvārdu un paroli.
- Tālāk klients atver Google Play lietotņu veikalu, sameklē Citadele Phone POS lietotni un lejupielādē to tajā ierīcē, ko vēlas izmantot kā termināli. Klientam būs nepieciešama arī tapXphone lietotne, kas nodrošina risinājuma tehnisko darbību. Tehniski sanāk lejuplādēt divas lietotnes.
- Lietotnē jāizveido savs lietotāja konts, izmantojot bankas izsniegto lietotājvārdu un paroli.
- Kad tas izdarīts, lietotājs būtībā jau uzreiz var sākt pieņemt maksājumus ar šo ierīci.
“Ceļš līdz Citadele Phone POS lietošanai ir ne tikai vienkāršs, bet arī ātrs. Mūsu esošajiem klientiem tas neprasa ilgāk par vienu dienu. Uzsvēršu arī, ka visi soļi notiek attālināti, līdz ar to, pat sēžot dīvānā, vari kļūt par Citadele Phone POS lietotāju,” saka Lazdiņš.
Izmantojot šo risinājumu, nav lielu grūtību sekot līdzi peļņai. Līdzko uzņēmums kļuvis par Citadeles klientu, parakstījis līgumu, banka izveido viņa kontu, kurā nopelnītā nauda parādās jau nākamajā dienā.
Drošība pirmajā vietā
Līdzīgi kā instalējot bankas mobilo lietotni, arī lejupielādējot Citadele Phone POS lietotni, tiek pārbaudīts, vai ar ierīci tehniski viss kārtībā – tā nav uzlauzta, uzlikts izstrādātāju režīms utt. Principā tur ir vesela virkne pārbaužu, kuras tiek izietas, lai pārliecinātos, vai telefons ir darba kārtībā un pietiekoši drošs. Ja ierīce atzīta par nedrošu, Citadele Phone POS lietotni nevarēs izmantot. Tāpat šo risinājumu nebūs iespējams lietot, ja ierīcei nav ekrāna paroles.
Citadele Phone POS terminālis pieņem arī lielos maksājumus – virs 50 eiro, kas attiecīgi pieprasa ievadīt PIN kodu. Gadījumā, ja klients vēlēsies veikt pirkumu, piemēram, par 52 eiro, sanāk, būs jāievada PIN kods. Sākumā klienti var būt piesardzīgi, jo tas praktiski jādara cita cilvēka telefonā. Tāpēc, lai nevarētu uzlikt kādu papildu programmu, kas nolasa PIN kodu, PIN koda klaviatūrā cipari vienmēr būs sajauktā secībā. Tāpat tie būs dažāda lieluma un izskatīsies kā uzzīmēti, kas apgrūtinās to nolasīšanu krāpniecības gadījumā. Drošības prasības ir ļoti stingras un izstrādātas, balstoties maksājumu karšu sistēmu Visa un Mastercard prasībām, tāpēc sveša mobilā ierīce nevarēs ne nolasīt, ne atcerēties klienta kartes PIN kodu.
Vēl viena lieta, kas pastiprina drošību, ir – veicot maksājumu, karte jāpieliek pie pašas ierīces, jo NFC lasītāji tālruņos nav tik spēcīgi, lai to nolasītu no lielāka attāluma.
Cik izmaksā Citadele Phone POS?
Citadele Phone POS atšķirībā no citiem POS termināļiem nav mēneša nomas maks
as. Uzņēmējs maksā par risinājumu, tikai to izmantojot. Līdzīgi kā citiem POS termināļiem, tiek ieturēta komisijas maksa un maksa par transakcijas apkalpošanu. Līdz 31. janvārim piedāvājam īpašu cenu visiem lietotājiem – par katru veikto transakciju jāmaksā tikai viens cents. Pēc tam tiks piemērota standarta cena – 1,25 % no katra darījuma summas + 2 centi par transakcijas apstrādi.