“Tele2” kļuvis par pirmo mobilo sakaru operatoru Baltijā un Ziemeļeiropā, kas saņēmis apstiprinājumu no organizācijas “Science Based Target Initiative” (SBTi) par zinātniski pamatotām darbībām, lai sasniegtu nulles līmeņa emisiju (Net-Zero Standart) mērķi 2035. gadā. Šobrīd tikai 34 uzņēmumi pasaulē, tostarp “Tele2”, ir saņēmuši SBTi apstiprinājumu saviem nulles līmeņa izmešu mērķiem.
SBTi izstrādātais standarts ir pasaulē pirmais, kas veidots saskaņā ar jaunākajām atziņām klimata nozares zinātnēs, un paredzēts nulles līmeņa izmešu mērķu noteikšanai biznesa vidē.
“Tele2” klimata mērķi, kas ir jāsasniedz līdz 2035. gadam:
- samazināt 1. tvēruma jeb tiešās emisijas (uzņēmumam piederošās ēkas, transportlīdzekļi) un 2. tvēruma jeb netiešās emisijas (saņemtā un patērētā elektroenerģija, tvaika, apkures vai dzesēšanas ražošana) par 100% līdz 2029. gadam, par atskaites punktu ņemot 2019. gadu;
- samazināt 3. tvēruma jeb netiešās emisijas (loģistika, atkritumi, iepirktie pakalpojumi un preces u.c.) par 60%, rēķinot uz vienu abonementu, līdz 2029. gadam, par atskaites punktu ņemot 2019. gadu;
- līdz 2035. gadam uzņēmuma vērtību ķēdē jeb darbību kopumā, ko veic uzņēmums no izejvielu iegādes līdz produktu vai pakalpojumu piegādei tirgū, sasniegt nulles līmeņa emisijas.
““Tele2” uzstāda ambiciozus mērķus un apņemas strādāt ar vides aizsardzības jautājumiem, parādot, ka uzņēmuma centieni ilgtspējīgas attīstības jomā ir nopietni un patiesi. Turklāt ieguvēji no šīm aktivitātēm būs visi – apkārtējā vide, klienti un uzņēmums,” saka “Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs. “Zinātnē balstītas ilgtspējīgas attīstības iniciatīvas un precīzi to mērījumi uzņēmumiem šobrīd kļūst tikpat būtiski kā uzņēmumu finanšu dati, jo organizāciju pieeju ilgtspējīgas attīstības jautājumiem vērtē gan uzņēmuma īpašnieki un akcionāri, gan arī klienti un darbinieki.”
Lai palīdzētu sasniegt izvirzītos mērķus, “Tele2” grupa arī paziņojusi, ka līdz 2025. gadam kļūs par uzņēmumu bez fosilā kurināmā, izmantojot 100% atjaunojamo enerģiju.
“Mums paliek aizvien mazāk laika, lai ierobežotu globālo sasilšanu līdz 1,5°C. Zinātnieki brīdina, ja nerīkosimies, tad sekas būs katastrofālas. Siltumnīcefekta gāzu emisiju apjomi laikā no 2010. līdz 2019. gadam bijuši lielāki nekā jebkurā citā desmitgadē cilvēces vēsturē, ar katru gadu rekordi vēl pieaug. Apzinoties šo faktu, katra uzņēmuma atbildība un pienākums ir mazināt savas ietekmes uz vidi – samazinot emisijas, pārejot uz atjaunojamo enerģiju, ražojot un piedāvājot tādus pakalpojumus un produktus, kas atbilst ilgtspējīgas uzņēmējdarbības principiem. Katrs mirklis un katrs lēmums ir svarīgs, jo īpaši, ja tas ir detalizēti zinātniski pamatots un argumentēts, lai mēs spētu kaut nedaudz ierobežot pieaugošos klimata draudus,” saka Jānis Rozītis, Pasaules Dabas Fonda vadītājs.
Tiešajai emisiju samazināšanai (dekarbonizācijai) tiks piešķirta prioritāte, un visas atlikušās emisijas tiks neitralizētas saskaņā ar SBTi kritērijiem pirms tiks sasniegta nulles līmeņa emisija.
SBTi Net-Zero standartā ir iekļauti uzņēmumam paredzēti norādījumi un kritēriji, kas jāizpilda, lai sasniegtu zinātniski pamatotus nulles līmeņa emisijas mērķus, kas atbilstu plānam ierobežot globālo sasilšanu līdz 1,5 grādiem pēc Celsija. SBTi ir izveidojis IKEA Foundation, Amazon, Bezos Earth Found, Rockfeller Brothers Fund, UPS Foundation un We Mean Business Coalition, un tās dalībnieki ir uzņēmumi no visas pasaules. SBTi iniciatīva ir partnerība starp Oglekļa emisiju novērošanas projektu (CDP), Apvienoto Nāciju organizācijas Globālo līgumu (UNGC), Pasaules resursu institūtu (WRI) un Pasaules Dabas fondu (WWF).