“Iepirkumu uzraudzības birojam (IUB) aizliedzot VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC) turpināt iepirkumu par mobilo sakaru pakalpojumiem, ceram uz konkurences atjaunošanos publiskajos iepirkumos,” norāda Arunas Mickevicius, “Bite Latvija” ģenerāldirektors. Viņš papildina, ka IUB lēmums sekojis, “Bite Latvija” apstrīdot konkrētajā iepirkumā iekļautos konkurenci ierobežojošos vērtēšanas kritērijus par lielāko bāzes staciju skaitu kā izšķirošu faktoru mobilo sakaru pakalpojumu kvalitātes noteikšanā, kā arī mobilo sakaru operatoru sniegto pakalpojumu kvalitātes noteikšanu pēc novecojušiem, 2020. gadā veiktiem SPRK mērījumiem.
Valsts un pašvaldību iestāžu un kapitālsabiedrību mobilo sakaru publiskajos iepirkumos jau ilgstoši tiek ietverti neobjektīvi un tirgus konkurenci kropļojoši vērtēšanas kritēriji, dodot būtiskas priekšrocības vienam, daļēji valstij piederošam tirgus dalībniekam. 2023. gada 30. maijā mobilo sakaru operators “Bite Latvija” iesniegumā IUB lūdza izvērtēt LVRTC iepirkumā ietvertos vērtēšanas kritērijus par lielāko bāzes staciju skaitu kā izšķirošu faktoru mobilo sakaru pakalpojumu kvalitātes noteikšanā, kā arī mobilo sakaru operatoru sniegto pakalpojumu kvalitātes noteikšanu pēc novecojušiem, 2020. gadā veiktiem SPRK mērījumiem.
“Straujas tehnoloģiju, arī 5G, attīstības dēļ lielākais bāzes staciju skaits jau sen nav mēraukla mobilo sakaru kvalitātei. Turklāt Eiropā, piemēram, Polijā, Vācijā un Beļģijā, šo kritēriju iepirkumu vērtēšanas kritērijos vispār neiekļauj. Arī Latvijā Konkurences padome ir publiski aicinājusi neiekļaut iepirkumu vērtēšanas kritērijos, piemēram, bāzes staciju skaitu, apliecinot, ka tas ierobežo konkurenci. Identiskas rekomendācijas ietvertas arī Satiksmes ministrijas izstrādātajās vadlīnijās mobilo sakaru pakalpojumu iepirkumiem. Savukārt novecojušu, 3 gadus senu mērījumu izmantošana pakalpojumu kvalitātes noteikšanā pēc būtības ir absurda. Manuprāt, IUB pieņemtais lēmums aizliegt LVRTC turpināt iepirkumu, ir ceļš uz veselīgu konkurenci publiskajos iepirkumos. Un ceru, ka tas turpināsies arī nākotnē. Tas ir visu iesaistīto pušu, tajā skaitā Konkurences padomes un SPRK, darba rezultāts, aicinot izskaust negodprātīgu praksi šajā jomā,” skaidro A. Mickevicius.