Atbalstot Ukrainas civiliedzīvotājus, kas patvērumu meklē Latvijā, valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv izveidots informatīvs materiāls latviešu, ukraiņu, krievu un angļu valodā – “Pakalpojumi Ukrainas civiliedzīvotājiem”, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Te vienkopus iespējams atrast informāciju par to, kā un kādus primāros valsts pakalpojumus var saņemt bēgļi no Ukrainas, lai pēc iespējas ātrāk sakārtotu sadzīves jautājumus Latvijā.
Portālā Latvija.lv apkopota būtiskākā informācija par dokumentu noformēšanu, dzīvesvietas nodrošināšanu, ierodoties Latvijā, ēdināšanu un pirmās nepieciešamības precēm, veselības aprūpes pakalpojumiem un recepšu medikamentu izsniegšanu, sociālajiem pakalpojumiem un sociālo palīdzību, t. sk. atbalstu ārkārtas aizbildņiem, kas pavada bērnus bez vecākiem, un izglītības iespējām bērniem. Turpat pieejama arī informācija par darba un citām ienākumu gūšanas iespējām, nodokļu nomaksu, mājdzīvnieku reģistrāciju, transporta pakalpojumiem un transportlīdzekļa reģistrāciju, bankas konta vai “Latvijas Pasta” norēķinu sistēmas konta atvēršanu. Apkopotas saites, kas ved uz ārējiem resursiem un ļauj uzzināt vairāk par pieejamo palīdzību Ukrainas bēgļiem Latvijā, bezmaksas SIM karšu saņemšanas iespējām un pat bezmaksas tulkošanas servisu no latviešu valodas uz ukraiņu, krievu un angļu valodu.
Lielāko daļu pakalpojumu nodrošina tās pašvaldības, kuru teritorijā Ukrainas civiliedzīvotāji apmetušies, tāpēc publicēta arī kontaktinformācija saziņai ar pašvaldībām, pašvaldību iestādēm un nevalstiskajām organizācijām.
Klātienē valsts un pašvaldību pakalpojumus var saņemt 138 Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centros (VPVKAC). Klientu centros Ukrainas civiliedzīvotājiem iespējams saņemt atbalstu vīzu, uzturēšanās atļauju pieteikšanai un, kā arī centri veic fizisko personu reģistrēšanu. Tāpat centros sniedz konsultācijas un palīdz pieteikt e-pakalpojumus elektroniski. Centros ir pieejams brīvpieejas dators, internets un konsultants, ja tas nepieciešams valsts pārvaldes pakalpojumu pieteikšanai. Patlaban VPVKAC darbojas 35 pašvaldībās, kopā 138 vietās: VPVKAC adrešu saraksts un kontaktinformācija.
“Katra palīdzība un atbalsts Ukrainas iedzīvotājiem, kas bēg no kara, šobrīd ir ārkārtīgi svarīgs, lai palīdzētu šiem cilvēkiem pēc iespējas drīzāk atgūt normālu dzīvi. Esmu gandarīts, ka Latvijas pašvaldības aktīvi iesaistās atbalsta sniegšanā Ukrainas kara bēgļiem, savu iespēju robežās sniedz plašu pakalpojumu klāstu. Mūsu uzdevums ir arī efektīvi uzrunāt šos cilvēkus, vienkopus informēt par atbalsta iespējām un nodrošināt maksimāli ātru pakalpojumu saņemšanu, tāpēc svarīgi, ka daudzus no Ukrainas iedzīvotājiem pieejamajiem pakalpojumiem var pieteikt elektroniski, tajā skaitā izmantojot e-adresi portālā Latvija.lv,” saka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs.
Pakalpojumu saņemšanu nodrošina Ukrainā vai citā valstī izsniegts personu apliecinošs dokuments vai Latvijā izsniegta ilgtermiņa vīza. Ja Ukrainā izsniegtā dokumenta derīguma termiņš ir beidzies, Latvijā tas ir uzskatāms par derīgu līdz 2023. gada 28. februārim. Savukārt cilvēkam, kuram nav derīga personu apliecinoša dokumenta, jāiegūst uzturēšanās atļauja (kā to iegūt, lasiet šeit).
Uzturēšanās atļauju iespējams izmantot arī pakalpojumu pieteikšanai elektroniski, jo tajā ir iekļauts elektroniskais paraksts, ko var izmantot gan autorizācijai iestāžu portālos, gan arī elektroniskai dokumentu parakstīšanai. Latvijā elektroniskais paraksts ir pieejams vairākos veidos – eParaksts eID kartē vai mobilā lietotne eParaksts mobile. Ar šiem rīkiem iespējams izveidot e-adresi (iedzīvotāja pastkastīti portālā Latvija.lv), kas ļauj sazināties ar valsts un pašvaldību iestādēm, t. sk. pieteikt pakalpojumus.
Aicinām ņemt vērā, ka situācija var strauji mainīties, un sekot līdzi aktuālajai informācijai pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv.