Šomēnes 200 sievietes no Latvijas un ārvalstīs dzīvojošās latvietes uzsākušas bezmaksas apmācības Google veidotajā apmācību programmā sievietēm Work in Tech, ko jau trešo reizi īsteno biedrība Riga TechGirls, lai palīdzētu sievietēm apgūt informācijas tehnoloģiju (IT) pamatprasmes un veicinātu pārkvalificēšanos. Mācības cikls ir trīs mēneši, un programmas absolventēm organizatori nodrošinās atbalstu un konsultācijas atbilstoša darba atrašanai nozarē.
Apmācību programma Work in Tech paredzēta sievietēm, kuras vēlas iegūt kvalifikāciju IT nozarē, kā arī uzsākt vai turpināt darbu ar IT saistītā jomā. Kopumā programmu līdz šim beigusi 121 dalībniece, un vairāk nekā 50% no viņām pēc mācībām ir mērķtiecīgi devušās tālāk IT nozarē, uzsākot darba gaitas tajā vai turpinot apmācības programmēšanā.
Šajā rudenī apmācībām pieteikušās sievietes plašā vecuma amplitūdā no 18 līdz 60 gadiem, lielākoties 31–35 gadu vecumā. Vairums (49%) no viņām ir rīdzinieces, bet pārstāvēti visi Latvijas reģioni, un pieteikumi saņemti arī no citām valstīm. Lielākoties šīs sievietes jau ir ieguvušas augstāko izglītību (67%) un līdz šim strādājušas visdažādākajās jomās – izglītībā, tirdzniecībā, ražošanā, uzņēmējdarbībā, medicīnā, jurisprudencē, viesmīlībā, radošajās profesijās u. c.
“Tas, ka vairumam dalībnieču jau ir augstākā izglītība un darba pieredze, nozīmē, ka sievietes patiešām mērķtiecīgi piesakās programmai Work in Tech, jo vēlas pārkvalificēties un meklē jaunas iespējas; tas nav tikai piedzīvojums eksperimenta vārdā vai taustīšanās nezināmajā. IT nozarē līdzās tehniskajām kompetencēm ne mazāk svarīga ir cilvēka emocionālā inteliģence, ko IT pasaulē dēvē par soft skills. Tāpēc jebkura sieviete ar jebkādu dzīves un profesionālo pieredzi var attīstīt savu karjeru vai pilnībā pārkvalificēties šajā virzienā. Apgūstot mācību programmu, dalībnieces varēs darboties tādos amatos kā sistēmu analītiķe, IT atbalsta speciāliste, datubāzu administratore, IT tehniķe, datoru speciāliste u. c.,” stāsta Riga TechGirls valdes locekle Līna Marta Sarma.
Sertificēto programmu Work in Tech izstrādājis uzņēmums Google ar Coursera. Programmas dalībniecēm tiek nodrošināta piekļuve virknei praktisku uzdevumu, dodot iespēju apgūt IT sistēmu izveides un atbalsta funkcijas vidē, kas ļoti līdzīga reālās dzīves situācijām un ir nozīmīga veiksmes atslēga darbam IT vidē.
Savukārt Riga TechGirls šajā programmā nodrošina savu mentoru atbalstu, kas palīdz dalībniecēm individuāli sagatavoties intervijām un darba pieteikumiem, kā arī organizē sesijas ar IT uzņēmumu pārstāvjiem, kurās viņi pastāsta, ko dara uzņēmums, kādas ir pieejamās vakances un kādus pieteikumus uzņēmumā visbiežāk akceptē. Piemēram, mācību gaitā DELL Technologies lektors Simas Drobelis dalībniecēm sniegs ieskatu datortehnikas īpašībās, datora sastāvdaļās un palīdzēs izprast dažādu datoru tehnisko specifikāciju. Ilze Meženiece un Iveta Goldmane, kas pārstāv vadošo Ziemeļvalstu un Baltijas IT infrastruktūras piegādātāju Atea,dalīsies uzkrātajā pieredzē IT atbalsta speciālista un līdzīgu jomu amatos. Savukārt vairāku IT uzņēmumu, piemēram, Swedbank, EIS Group, Swisscom u. C. Personāla vadītāji programmā piedalīsies kā lektori, sniedzot sīkāku ieskatu uzņēmuma vakancēs un ieteikumus, piesakoties piedāvātajām vakancēm.
Sievietes, kuras līdz šim apguvušas programmu Work in Tech, kā lielāko ieguvumu izceļ labu zināšanu bāzi par IT infrastruktūru un operētājsistēmām, kā arī pārliecību par saviem spēkiem, mainot nozari un apgūstot pilnīgi jaunu jomu. Tāpat svarīgs bijis iedrošinājums un iespēja uzzināt citu cilvēku pieredzi un ceļu uz IT uzņēmumiem – gan veiksmes, gan neveiksmes, savukārt kursa saturs palīdzējis saprast, kura IT joma patīk un padodas vislabāk.
Viena no pagājušā gada Work in Tech absolventēm ir Agate Jarmakoviča, kura šobrīd strādā par sākumskolas informātikas skolotāju, taču dienu no dienas meklē veidus, kā pilnveidot zināšanas, prasmes un pārliecību par saviem spēkiem. Agates dzinulis turpināt meklēt jaunas šķautnes IT nozarē bija tieši programmas Work in Tech sniegtie ieteikumi, veiksmes stāsti un vadlīnijas.