Toms Rusovs uzaudzis ar mūziku – mamma ir klavierskolotāja, pats gājis mūzikas skolā. Tomēr, kā viņš atzīst, tā pieredze bijusi bēdīga. Pirms vairākiem gadiem Toms atskārtis, ka gan pats, gan viņa draugi grib mācīties mūziku, taču pieaugušiem cilvēkiem gluži vienkārši nav bijis, kur to darīt. Tā nu 2013. gadā tika nodibināta “Muzikālā darbnīca” – mūzikas skola pieaugušajiem un jauniešiem.
“Muzikālajā darbnīcā” dzima daudz ideju par to, kā labāk mācīt mūziku, tostarp tika izveidota grupa, lai mūziku apgūtu tieši caur praktisko pieredzi. Spēlējot šajā grupā, Toms saprata – izmantojot tehnoloģiju iespējas, varētu daudz ātrāk apgūt prasmi spēlēt mūzikas instrumentus.
Domāts – darīts! Toma iepriekšējā pieredze tehnoloģiju jomā ļāva attīstīt produkta – lietotnes – ideju, savukārt “Muzikālās darbnīcas” skolotāja Lauma Kazaka strādāja pie lietotnes muzikālās un pedagoģiskās puses. Tā radās mūzikas mācību lietotne “Solfeg.io”. Toms un Lauma “Solfeg.io” sāka testēt skolās. “Redzējām, ka ideja un virziens ir pareizs. Sākām pētīt ārvalstu tirgu un sapratām, ka problēma ir daudzkārt lielāka, nekā mēs bijām apzinājušies,” saka Toms.
“Solfeg.io” palīdz apgūt mūziku vispārizglītojošās skolās, kopā spēlējot un dziedot populāras dziesmas. Patlaban lietotnē pieejamas 115 dziesmas, to vidū tādu populāru mūziķu kā Keitijas Perijas, Elvisa Preslija, “Imagine Dragons” un U2 dziesmu kaverversijas. Dziesmas ir speciāli aranžētas lietošanai klasē – vienkāršotas, lai tās var izmantot skolēni pat bez priekšzināšanām mūzikā. Viss produkts tapis Latvijā, arī dziesmas aranžētas šeit.
“Solfeg.io” apkopotie dati rāda, ka 79 % jauniešu pēc lietotnes pamēģināšanas grib turpināt mācīties mūziku. Lietotnē var sekot līdzi dziesmu melodijai, harmonijai un ritmam. Tāpat tajā tiek parādīts, kā to spēlēt uz klavierēm, ģitāras, ukuleles un basģitāras.
Latviešu radīto lietotni izmanto jau vairāk nekā 5000 skolu visā pasaulē. Šā gada janvārī vien “Solfeg.io” reģistrējās 400 jaunu skolu. “Tie rezultāti skolās ir diezgan jaudīgi,” saka Toms. Visvairāk lietotāju ir ASV – 50 % no kopējā skaita. Seko Latvija ar 15 procentiem.
Sākotnēji produkts izmēģināts Latvijā. “Daudzi saka – te nav tirgus, bet es gribu uzsvērt, cik svarīga mums bija Latvija un Latvijas pieredze, lai mēs varētu uztaisīt šo produktu un iet tālāk arī pasaulē,” teic Toms. Tieši vietējo cilvēku un organizāciju – mūzikas skolotāju, Latvijas Nacionālā kultūras centra, Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas – atbalsts palīdzēja izveidot efektīvu mācību līdzekli.
Pašlaik uzņēmums koncentrējas uz Zviedrijas un ASV tirgu. “Mūzika ir vienīgā universālā valoda, kurā cilvēki visā pasaulē runā vienādi. Mūzika ASV neatšķiras no tās mūzikas, kas tiek mācīta Zviedrijā vai Latvijā. Varbūt atšķiras mūzikas gaumes dažādos reģionos. Mēs pārsvarā fokusējamies uz populāro mūziku,” skaidro “Solfeg.io” līdzdibinātājs.
Toms ar komandu vēlas panākt, lai arvien vairāk jaunieši turpina apgūt mūziku arī mājās, tāpēc “Solfeg.io” tiek papildināta ar jaunu funkcionalitāti – pašmācību. Lietotnes mākslīgais intelekts jau tagad spēj palīdzēt lietotājam soli pa solim apgūt ģitāras un klavieru spēli. Nākotnē plānots, ka caur sarunu ar robotu varēs iemācīties spēlēt arī ukuleli un dziedāt. Uzņēmums strādā pie bezmaksas plāna skolām. “Mēs gribam, lai “Solfeg.io” izmantotu arvien vairāk skolu, nevis tikai tās, kuras to var atļauties. Kaut kādai daļai produkta vajadzētu būt pieejamai par brīvu visām skolām.”
“Solfeg.io” ir 13 darbinieku, desmit no viņiem pilnas slodzes. Uzņēmums bāzējas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Radošo industriju inkubatorā. Toms atzīst, ka jau drīz būs jālūko pēc jaunām telpām. “Mēs augam straujāk, nekā sākotnēji bijām domājuši,” saka uzņēmuma līdzdibinātājs. Iepriekš Toms nodarbojies ar Agile projektu vadības metodoloģiju ieviešanu dažādos uzņēmumos, tāpēc arī “Solfeg.io” strādā pēc šīs metodes.
Kopš uzņēmuma nodibināšanas 2017. gadā “Solfeg.io” piesaistījis ap 200 000 eiro – no Latvijas investīciju fonda “Imprimatur Capital”, Zviedrijas investīciju akseleratora “Fast Track Capital”, Radošo industriju inkubatora, LIAA, kā arī privātajiem investoriem no Zviedrijas un Latvijas. Tagad “Solfeg.io” strādā pie jaunas investīciju piesaistes kārtas. Interese esot gan no pašreizējo, gan jaunu investoru puses. “Tas mums ļaus daudz plašāk un straujāk ieiet skolās. Mēs daudz vairāk koncentrēsimies uz ASV,” nākotni iezīmē “Solfeg.io” līdzdibinātājs.
Plānots turpināt attīstīt arī čatbota funkcionalitāti, palielināt lietotnē pasaulē populāro dziesmu skaitu, kā arī strādāt pie lokālā satura, ieviešot tieši Latvijā iecienītus skaņdarbus.
“Viena lieta, kas ir ļoti svarīga, – tā ir pašdisciplīna. Šis darbs prasa ļoti daudz laika. Ir svarīgi ieturēt konkrētu dienas ritmu, lai nebūtu tā, ka tas laiks paskrien kaut kur citur,” uzsver Toms Rusovs. Viņš teic, ka darbs pie “Solfeg.io” sniedz piepildījumu un ir jēgpilns. “Tev ir iespēja tiešām kaut ko izmainīt pasaulē, radīt kaut ko vērtīgu.”