Aizvien vairāk dažādu pakalpojumu sniedzēju pārceļ savus risinājums digitālajā vidē. Aizvien mazāk laika cilvēki ir gatavi investēt klātienes vizītēs, tikai, lai parakstītu dokumentu vai saņemtu kādu pakalpojumu, kas ir pieejams arī tiešsaistē. Līdz ar to aizvien populārāka un nepieciešamāka kļūst kvalificēta elektroniskā paraksta izveides ierīce.
Vasaras sākumā publicētā Eiropas Komisijas 2019. gada e-pārvaldes pētījumā Latvija no 36 valstīm norādīta kā ceturtā labākā valsts ar augstāko brieduma pakāpi e-pārvaldes jomā. Ceturtajā vietā tā ierindojusies arī, vērtējot digitālo pakalpojumu klāstu. Jau drīzumā vēl virkne pakalpojumu – gan valsts, gan privātie – būs pieejama digitāli, ko varēs saņemt un izmantot, autentificējoties digitāli.
Lietotākā autentifikācijas aplikācija Latvijā ir Smart-ID, kas šobrīd ir uzstādīta 958 000 Latvijas iedzīvotāju viedierīcēs. Daļai lietotāju vēl pieejama pamata (Basic) Smart-ID versija, ko var izmantot tikai banku pakalpojumu saņemšanai. Taču kopējais transakciju skaits mēnesī pārsniedz 22 miljonus.
Kad Latvijas iedzīvotājiem kļuva pieejams Smart-ID, tad sākotnēji visiem tika piešķirta pamata jeb “Basic” versija, kas ļāva izmantot banku pakalpojumus. Jau pāris gadus pamata versiju iespējams pārslēgt uz kvalificēto jeb “Qualified” versiju vai uzstādīt uzreiz kvalificēto versiju, lai parakstītu dokumentus un izmantotu vēl citas iespējas.
Kvalificētais Smart-ID ir pieejams kopš 2018. gada novembra. Tas ir starptautiski atzīta kvalificēta elektroniskā paraksta izveides ierīce (QSCD). Tas nozīmē, ka ar Smart-ID veidotiem parakstiem ir tāds pats juridisks spēks, kā pašrocīgi veiktiem parakstiem, un tie tiek atzīti visās Eiropas Savienības valstīs. Paraksta veikšanas brīdī tiek pārbaudītas gan paraksta īpašnieka, gan sertifikāta izsniedzēja identitātes.
Kādas funkcijas nodrošina kvalificētais Smart-ID? Pirmkārt, ir iespēja izmantot pilnīgi visus internetbankas pakalpojumus. Otrkārt, var parakstīt dokumentus, izmantojot dažādas elektronisko dokumentu parakstīšanas programmas, piemēram, Dokobit, Lahdes, DigiDoc4Client. Tas ļauj neiziet no mājas vai biroja un ietaupīt laiku, ja nepieciešams vien parakstīt dokumentu. To var izdarīt attālināti un elektroniski. Treškārt, ja pakalpojuma sniedzējs paredz šādu iespēju, tad var izmantot dažādus e-pakalpojumus. Latvijā e-pakalpojumu sniedzēju, kas pieļauj autorizēšanos savos portālos ar Smart-ID, ar katru dienu kļūst aizvien vairāk. Tas atkal nozīmē laika ietaupīšanu, lai veiktu vienkāršas darbības, taču tam nepieciešams kvalificētais Smart-ID.
Pārliecināties par to, kāds Smart-ID līmenis Tev ir pieejams, var aplikācijā, nospiežot uz ikonas augšējā stūrī kreisajā pusē un izvēloties sadaļu “Lietotāja informācija”. Kvalificēto “Smart-ID” līmeni var iegūt attālināti turpat, aplikācijā, izmantojot biometrisko identifikāciju. Tam ir nepieciešama derīga pase vai ID karte.