Pirms Pasaules čempionāta posmiem skeletonā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātē veikti skeletona slieču cietības un ģeometrijas mērījumi. Pareizi sagatavotas slieces ir būtisks priekšnoteikums, lai sportisti sacensībās uzrādītu pēc iespējas augstākus rezultātus.
«Triboloģijas zinātniskajā laboratorijā pētām berzes procesus, bet «Mitutoyo» metroloģijas laboratorijā – slieču ģeometriju. Pirms šā gada startiem mēs pārbaudījām galvenās slieces, ko paredzēts izmantot sacensībās, lai palīdzētu sportistiem saprast, vai slieču cietība un ģeometrija atbilst plānotajam, vai tās ir izgatavotas atbilstoši sportistu vajadzībām,» stāsta RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) pētnieks, «Mitutoyo» metroloģijas laboratorijas vadītājs Jānis Lungevičs. Pakāpeniski veidojas slieču mērījumu datubāze.
RTU MTAF Mašīnbūves un mehatronikas katedras pētnieki jau vairākus gadus cieši sadarbojas ar Latvijas skeletonistiem, palīdzot viņu kamanām ātrāk slīdēt pa ledu. Pētījumi iepriekš īstenoti ar valsts pētījumu programmas un Eiropas Savienības finansiālu atbalstu, nostiprinot RTU zinātnieku kompetences un pilnveidojot metodiku. Šobrīd tie turpinās uz brīvprātības principa, zinātniekiem uzsverot nepieciešamību nodrošināt pētniecības nepārtrauktību un atbalstu Latvijas sporta attīstībai. Zinātnieki un sportisti cer nākotnē īstenot sistemātiskus slieču ģeometrijas pētījumus. «RTU varētu kļūt par posmu starp sporta inventāra ražotājiem un sportistiem,» saka J. Lungevičs.
RTU «Mitutoyo» metroloģijas laboratorija ir Baltijā modernākā un labāk aprīkotā metroloģijas laboratorija. Ar japāņu uzņēmuma «Mitutoyo» atbalstu izveidotā laboratorija tika atklāta 2018. gada septembrī. Tā aprīkota ar modernākajām uzņēmuma izstrādātajām iekārtām, kas galvenokārt izmantojamas izgatavoto detaļu kvalitātes kontrolei, sākot ar vienkāršiem lineārajiem izmēriem starp divām virsmām un beidzot ar komplicētu 3D virsmu ģeometriju kontroli un virsmu negluduma mērījumiem. Tā arvien tiek papildināta ar jaunām iekārtām, kas tiek izmantotas gan studiju procesā, paaugstinot studentu inženieru prasmes, un pētnieciskajā darbībā, gan sadarbībā ar industriju. Savukārt RTU Triboloģijas zinātniskā laboratorija nodrošina augsti kvalificētus zinātniskos pētījumus berzes un nodiluma jomā, kā arī piedalās jaunu un inovatīvu materiālu izveidē un testēšanā. Abas laboratorijas ir ļoti nozīmīgas, lai Latvijā mehānikas un mašīnbūves nozarē varētu radīt jaunus un modernus produktus.
RTU zinātnieki un inženieri jau vairākus gadus palīdz sagatavot un tehniski pilnveidot kamanas un speciālo inventāru arī Latvijas Kamaniņu sporta izlasei.